Wstępne ogrzewanie powietrza świeżego przez usuwane z budynku jest skuteczne gdy temperatura na zewnątrz nie spada poniżej -10 stopni. Gdy temperatura zewnętrzna jest niższa, nawiewanie powietrza bez dodatkowego podgrzania mogłoby być niezbyt komfortowe dla mieszkańców i nadmiernie wychładzać pomieszczenia. Aby dodatkowo podgrzewać powietrze zewnętrzne w rekuperatorach montuje się elektryczne grzałki. Włączają się one automatycznie.

 
Na wymienniku ciepła z reguły wykrapla się wilgoć. Jest to normalne zjawisko, dlatego jest przewidziany sposób usuwania skroplin. Trafiają one do specjalnego pojemnika, który należy co pewien czas opróżniać lub rekuperator należy połączyć z kanalizacją w budynku.
Skraplająca się na wymienniku woda może zimą zamarzać. Dlatego urządzenia są wyposażone w system rozmrażający. Może on działać w różny sposób, zależnie od konstrukcji.

 
Centrale wentylacyjne wymieniają powietrze w budynku w sposób ciągły. Z reguły mają kilka prędkości obrotowych wentylatorów pozwalających na zmianę wydajności zgodnie z potrzebami.
Gdy potrzebna jest wyższa wydajność wystarczy włączenie wyższego biegu – ręczne lub automatycznie. Zwiększenie wydajności zaleca się gdy w domu powstaje więcej zanieczyszczeń, na przykład podczas gotowania, kąpieli, suszenia prania lub wizyty gości.
Dzięki zastosowaniu elektronicznych programatorów można ustawić kilka cykli pracy centrali przewidzianych na różne pory dnia. Automatyka sterująca może być podłączona do różnego rodzaju czujników badających parametry powietrza wewnątrz budynku. Detektory mogą reagować na poziom zanieczyszczeń na przykład podwyższoną wilgotność lub zawartość dwutlenku węgla.

 
Automatyka pozwala kontrolować temperaturę nawiewanego powietrza, informować użytkownika o uszkodzeniach urządzenia, przypominać o czynnościach serwisowych. Najbardziej zaawansowane centrale wentylacyjne można podłączyć do sieci komputerowej i za pomocą komputera PC kontrolować i sterować praca całego układu. Takie rozwiązania choć dosyć kosztowne stosuje się w tak zwanych inteligentnych budynkach.

Latem gdy temperatura powietrza w domu jest czasami niższa niś na zewnątrz, rekuperator może częściowo schładzać powietrze zewnętrzne doprowadzane do mieszkania. Z kolei gdy nie chcemy aby ciepłe powietrze wewnętrzne podgrzewało to, które wpada z zewnątrz (na przykład nocą), w systemie wentylacji nawiewno-wywiewnej można zamontować kanał omijający wymiennik. Powietrze nawiewane można skierować do zastępczego kanału za pomocą ręcznej przepustnicy lub może nas w tym zastąpić urządzenie automatyczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>